allergia
barf
cica
elhízás, túlsúly
emésztés, bélflóra
fogkő, szájszag
házi koszt
idős kutya
immunrendszer, vitaminok
ízületvédelem
kölyökkutya
kutya
mancsrágás
szív és érrendszer
vedlés, szőrproblémák
vemhes, szoptató szuka
Szűrés törlése

5+1 tanács kutyád ízületeinek védelméért

Böszörményi Andrea kisállat dietetikus szakértő @
5+1 tanács kutyád ízületeinek védelméért

Számos kutya küzd már egészen fiatal korban is ízületi problémákkal - gyakran örökletes betegségekkel, mint a csípő,- könyök,- vállízületi diszplázia.
Ilyenkor szinte mindig egy gyulladásos folyamatról, azaz arthritisről beszélünk, amely összefoglaló neve az ízületek és az őket körülvevő izomzat gyulladásos folyamatainak.
Gyulladásos folyamatok alakulhatnak ki nemcsak örökletes problémák, hanem a nem megfelelő táplálás, az ízületek túlterhelése (túl sok mozgás, hosszú túrák kölyökkorban), valamint balesetek, vagy egy-egy rossz mozdulat következtében is. Sőt, a kullancs okozta borelliosis, azaz lyme kór is komoly ízületi fájdalommal járhat.
Az arthritis és az artrózis – sajnos – szinte mindig együtt járnak, hiszen az arthritis egy idő után csak artrózishoz vezet, az artrózishoz pedig legtöbbször gyulladásos folyamat, azaz arthritis társul.

Mit tehetsz azért, hogy kedvenced mozgékonyabb, jobb kedvűbb, boldogabb legyen?

1.) ÍZÜLETEK „TÁPLÁLÁSA” megfelelő étrenddel

Az ízületek meghálálják az egészséges étrendet – nemcsak nálunk embereknél igaz ez, kedvenceink esetében is.
Semmi mással nem tudod olyan jól támogatni kedvenced ízületeit, mint ha megfelelő étrenden él. Ezt az alapvetést sokan egyáltalán nem veszik figyelembe, pedig a gyógyszeres kezelések kiegészítéseként is fontos kérdés, hogy milyen étrenden van a kutya.
Mi az, ami jótékony hatással van az ízületekre egy kutya étrendjében?
Elsősorban a nyers, vitaminban gazdag eledel, elsősorban a nyers hús. Különösen jó, ha halat, vagy hidegen sajtolt halolajat építesz be az étrendjébe, az omega 3 zsírsavak, a glükozamin, chondroitin, a glükozaminoglycan (a zöldkagylóporban természetes módon van jelen), a kollagén hydrolysat, a nyers porcos hús (pl. nyers csirke farhát, vagy a marha porcos részei).
Mit az amit kerülj, ha kedvencednek ízületi problémái vannak?
Elsősorban a gabonát, a burgonyaféléket, amelyek gyulladáskeltő hatásúak.
Tejtermékeket ne, vagy csak kis mennyiségben adj.

2.) Kedvencedet mindig tartsd meleg, száraz helyen


Az ízületek meghálálják a szoba, előszoba, vagy fűtött helyiség, kuckó melegét. Ha nincs lehetőséged erre, akkor kedvencednek alakíts ki jól szigetelt házat, amelynek lehetőleg az ajtaján van egy kis ajtó, így tényleg meleg. A fekhelyére tegyél jó minőségű, hőszigetelő vetbedet (ha lehet, kerüld a kínai minőséget, mert csak kidobott pénz), amely melegen és szárazon tartja kedvenced. Így ha vizes bundával fekszik be a helyére, a vetbed elvezeti a vizet, és a teteje mindig száraz marad. Ha van két vetbeded, akkor pár naponta, vagy esős, havas időben inkább naponta cserélgesd őket, egyik mindig száradhat, és addig a másikat beteheted kedvenced alá. Ha még nem hallottál a vetbedekről, olvass utána ide kattintva, hogyan kíméli az ízületeket ez a fekhely, amelyet angliából importálunk.

3.) RENDSZERES MOZGÁS, MÉRTÉKKEL

Attól hogy ízületes, még szüksége van rendszeres mozgásra. Nagy hibát követsz el, ha egyáltalán nem mozgatod, mert ízületei elmerevednek, izomzata leépül. Csak arra kell figyelned, hogy mértéket tarts a rendszeres sétáknál.

4.) NE LEGYEN TÚLSÚLYOS

Ízületi problémák esetén semmiképp ne dőlj be a kunyeráló, édes kis gombszemeknek, mert kifejezetten rosszat teszel neki, ha túlsúlyos. Fejlődésben lévő kölyökkutyáknál is figyelj arra, hogy inkább picit vékonyabbak legyenek, ne terheld feleslegesen az ízületeiket a túlsúllyal.
A nyers étrenden élő kutyáknál könnyebb az ideális testsúly karbantartása, mivel a száraz táppal szemben a nyers étrendben a szénhidrát elenyésző mennyiségben van jelen.

5.) MÉREGTELENÍTÉS – hogyan, és miért fontos?

A szervezetben minden gyulladásos folyamat velejárója, hogy a méregtelenítő szervekben felhalmozódnak méreganyagok.
Ezért fontos, hogy a májat, a vesét is méregtelenítsük akut vagy krónikus fájdalom esetén. Mi az ami segíti a szervezet méregtelenítő folyamatait?
Általában véve bizonyos gyógynövények, algák és az Omega 3 zsírsavak.

Nézzük őket egyenként:
Sprint-R a mozgásszerveket támogató gyógynövénykeverék: megfelelő arányban tartalmaz a méregtelenítő szerveket és az ízületeket támogató gyógynövényeket.
A gyulladásos folyamatok csökkentésében továbbá fontosak lehetnek a következő összetevők az étrendben:
Omega 3 zsírsavak, EPA DHA zsírsavak, melynek forrása a hidegen sajtolt lazacolaj
A lazacolaj az ízületek mellett jó hatással van az immunrendszerre, a szőr és bőrkondícióra, valamint a szív és érrendszerre.
Hatását fokozni tudod, ha C és E vitaminban gazdagon táplálod kedvencedet. Bár a kutya szervezete tud C vitamint szintetizálni, nagyobb mennyiségű C-vitamin bizonyítottan segíti az ízületvédő kiegészítők hasznosulását.
Tengeri algák: spirulina és barna alga
A tengeri algákban nagyjából tízszer annyi vitamin, ásványi anyag és nyomelem van, mint bármely zöldségben. A vitaminban gazdag táplálkozás fontos minden élethelyzetben, hiszen általános támogatást nyújt a szervezetnek nemcsak artrózis, hanem a legtöbb emésztőrendszeri probléma, allergia, szőr és bőrérzékenység, valamint jódhiány esetén is. A spirulina remek méregtelenítő ls emellett egy természetes ásványi anyag és vitamin bomba. A barna algák, mint például az ascophyllum nodosum gazdagok alginátban. Ez azért fontos, mert az alginát megköti a szervezetben a toxikus nehéz fémeket, támogatja azok kiválasztódását a szervezetben – így segítve a szervezet méregtelenítését.

6.) Harc a gyulladásos folyamatok ellen, lehetséges étrend-kiegészítők az ízületek védelméért

A fenti pontok betartása mellett kedvenced étrend kiegészítésével többféle lehetőséged is van a szervezetben lévő gyulladás csökkentésére, és az ízületek védelmére, táplálására.
Az ízületvédők közül attól függően választhatsz, hogy kedvenced egy fejlődésben lévő kölyökkutya -e, akinek megelőzésképpen kell „táplálni” az ízületeit, vagy ellenkezőleg, idősebb, és elhasználódtak az ízületei, vagy esetleg sportkutya, akinek valamilyen sérülés utáni regenerációját szeretnéd támogatni.
Ha úgy érzed, jól jönne egy kis segítség a témában, töltsd le táblázatunkat, amelyikből megtudhatod, a Te kutyádnak mely ízületvédőket lenne célszerű kapnia.

Gyakran felmerül a kérdés, hogy például egy gyógynövénykeveréket lehet-e a Joint Aid komplex ízületvédővel együtt adni, vagy hogy lehet e több terméket egymással kombinálni. Mivel termékeink mindegyike természetes étrend-kiegészítő, mellékhatások nélkül, és nem gyógyszer, ezért a különböző termékek nyugodtan kombinálhatók egymással.
Az előbbi példánál maradva: míg például a gyógynövények a szervezet méregtelenítésében segítenek, a Joint Aid ízületvédő glükozamin, chondroitin tartalma, vagy az Új-Zélandi zöldkagylóporunk glükozaminoglikán tartalma az ízületeket táplálja.

Összefoglaltuk, melyik ízületvédő mire jó, mikor érdemes alkalmazni, és meddig. Ha  kíváncsi vagy, a Te kedvencednek melyik lenne az ideális megoldás, iratkozz fel tudásanyagainkra, töltsd le ingyenes ÍZÜLETVÉDŐ KALAUZUNKAT:

Böszörményi Andrea
Kisállat Dietetikus
BARF Étrend Szakértő, Farkaskonyha