allergia
barf
cica
elhízás, túlsúly
emésztés, bélflóra
fogkő, szájszag
házi koszt
idős kutya
immunrendszer, vitaminok
ízületvédelem
kölyökkutya
kutya
mancsrágás
szív és érrendszer
vedlés, szőrproblémák
vemhes, szoptató szuka
Szűrés törlése

10 jó tanács kutyás nyaraláshoz barfos gazdiknak

Böszörményi Andrea kisállat dietetikus szakértő
10 jó tanács kutyás nyaraláshoz barfos gazdiknak

Amikor eljön a várva várt pillanat, és közeleg a nyári szabadság ideje - na legkésőbb ekkor eszedbe jut a kérdés: Elutazunk otthonról, hogyan barfozzak?

Kétségtelen kihívásokat rejteget a nyaralás kutyával a kutyakaja-logisztikát leszámítva is. 

Már az is komoly feladat, hogy kutyabarát szálláshelyet, kutyabarát strandokat találj itthon – pláne ha több kutyád van, és nem szeretnéd őket otthon hagyni....

Egyik nyáron, amikor a kutyáink még csak ízlelgették a barf étrendet, 6 kutyussal, több hűtőtáskányi hússal felszerelkezve elindultunk Ausztriába. 4 napos hosszú hétvégéről volt csak szó, nem gondoltam megoldhatatlan feladatnak a nyers hús etetését.

Féltem, hogy nem lesz elég, amit becsomagoltunk, és tudtam, hogy mivel a világ végére megyünk egy pici  Felső-Ausztriai faluba, ott közel s távol semmilyen barfshop nem lesz.

Az egyik osztrák Barf-Shopban még megálltunk pár kész menüért. Ezt azért mégiscsak könnyebb odaadni, mint kevergetni a hozzávalókat, zöldséget stb.

Az üzletben nagyon jófejek voltak, a fagyasztott, fél kilós csomagokba elkészített, vákuumcsomagolt marha nyesedéket és zöld pacal mixet segítettek bepakolni az autóba.

Nem is olyan nehéz, ugye?

Megérkeztünk, egy jó kis séta  a hegyi levegőn, majd kipakolás!

Picit kifolyt az egyik textil hűtőtáskából a húslé, ami megolvadt. Sebaj, ezzel kezdjük ma az etetést, ha már úgyis félig kiolvadt!

A kifolyt levet felitattam egy papírtörlővel. Ennyi baj legyen, gondoltam, és reméltem, nem lesz túl büdös…

Akinek már folyt húslé az autójába, már bizonyára mosolyog azon, hogy én akkor csak legyintettem….

Az autó kárpitból a hús és a zöld pacal szagát eltüntetni, ami napról napra elviselhetetlenebb,főleg nyáron…..

Szagtalanítási technikákból kiképeztem magam, legtöbbet talán a házi praktikák legjobbika, a fél kilónyi szódabikarbóna beszórása a kárpitra- segített legtöbbet. Miután felszívta a kárpitban maradt húslevet, kiporszívóztam a kárpitból...)

Hidd el, nem túlzok, amikor azt állítom, hetekig elviselhetetlen bűz volt az autóban, hazafelé útra a négy nap alatt már kellően beérett a szag. 140-el az autópályán jobb volt a lehúzott ablak,mint a klíma, a 35 fokos hőség dacára.

Volt olyan élményünk is, amikor Roxy kölyökként a friss fűvel egy kis husit is visszaöklendezett a boxba, és mivel menet közben nem vettük észre, bele is feküdt. Ez mondjuk egyszerűen orvosolható volt – a vetbed kukában landolt, kimosni nem volt lehetőségem, azt viszont nem akartam megvárni, amíg jól bebüdösödik:-).

Mivel gyakran vagyunk úton a kutyákkal, mára már tökéletesre fejlesztettük az utazás logisztikáját, ezért hadd adjak 10 praktikus tanácsot a nyugodt nyaraláshoz:

  1. A nagy melegben fokozottan figyelned kell a higiéniára. Saját magad és családod, de kedvenced érdekében is (bár ők a szalmonellával legtöbbször gond nélkül megbirkóznak, velünk ellentétben:-)
  2. Csak 1-2 napra vigyél magaddal nyers húst, kizárólag műanyag hűtőtáskában, csöpögés biztosan csomagolva. Legjobbak azok a hűtőtáskák, amelyek 220 V-ról is működnek, és kocsiban is tölthetőek.
  3. Ha nem akarsz a szabid alatt a mosogatással túl sokat pancsolni, vagy kempingeztek és nehézkes a mosogatás, akár eldobható csomagolásban is viheted a húst. Egy csomag egy étkezés - odaadod, kidobod a csomagolást, és már mehetsz is a partra vagy a grillező mellé.  
  4. Vigyél magaddal eldobható gumikesztyűt, papírtörlőt, kis kukás zsákokat, és kézfertőtlenítőt, egy műanyag dobozban egy helyre összekészítve.
  5. Ha itthon nyaralsz, amikor pékhez mész reggelente a finom friss péksütis reggeliért, biztosan tudsz venni egy kis friss husit is kedvencednek. Ha olyan helyre mész, ahol nincs húsbolt, vagy külföldön nyaraltok, ha kell, köss kompromisszumokat.
  6. A biztonság kedvéért vigyél magaddal magas hústartalmú párolt menüt tartalékba. A Natures Menu Country Hunter sorozata, ami teljes értékű párolt húseledel 80% hústartalommal az ideális választás lehet, vészhelyzetre csomagolj be pár dobozzal az útra. A nyers hússal szemben persze ez is egy kompromisszumos megoldás, de még mindig az egyik legegészségesebb.
  7. Az úszás közben benyelt nagyobb mennyiségű víz, de akár akörnyezet változása, az étrend változás, a család vagy barátoktól bezsebelt nasik, asztalról „leesett” falatkák is okozhatnak enyhébb hasmenést. 1 napos szigorú koplalás csodát tesz (víz és más SEMMI, de tényleg semmi). Másnap  folytasd a koplaltatást egy kis joghurtba elkevert Pocak-Mix-el. Ez egy gyógynövényes kiegészítő, amely támogatja az emésztési folyamatokat.

  8. Ha csak úgy tudod megoldani a szabadságodat, hogy többnyire száraz táppal etetsz, semmi bajt nem fogsz okozni kedvencednek. Egy hét alatt egy jó minőségű száraz táp semmilyen negatív folyamatokat nem fog elindítani egy egészséges kutya szervezetében.  Más a helyzet beteg vagy idős kutyák, allergiás, emésztő rendszeri problémás kutyák esetén, vagy ha tudod, hogy kedvenced emésztését  nagyon megterheli a változás. Ez esetben sajnos muszáj valahogy összeraknod egy olyan étrendet, amelyik neki még jó, neked pedig vállalható a szabadságod ideje alatt. 

  9. Ha zöldséget is adnál a menüjéhez, válaszd a Zöldike vagy a Tökjó Mix zöldségkeverékeket. Sem gabonát, sem burgonyát nem tartalmaz, így még a legérzékenyebb gyomrú kutyusok is bátran ehetik.

  10. Egy egészséges, természetes étrendben fontos jelentőségük van a kiegészítőknek, de ha egy hétig nem kapja őket, egyáltalán nem probléma. 

    A szabadságodat megelőző és az azt követő héten adj neki kicsivel többet a megszokott kiegészítőkből, és már meg is oldottad a problémát! A zsírban oldódó vitaminok,  ásványi anyag, nyomelemek raktározódnak a szervezetben. Ezért nincs rá szükség, hogy szupermenüket állíts össze a szabid minden egyes napján.

    Ha a kutyusod érzékenyebb, vagy épp egy immunerősítő, vagy méregtelenítő kúra közepén vagytok,  készíts egy kis dobozba előre egy mixet. Eager kutyusomnak a térdműtéte után bekevertem zöldkagylót, kollagént, msm-et csipkebogyót és Joint aid-et egy kis dobozba. Egyszerűbb volt ebből minden nap pár mérőkanállal odaadni neki, mint minden nap méregetni, kevergetni.

Bízom benne, hogy a fentiek közül hasznosítani tudsz néhány ötletet.

Stresszmentes, élményekben gazdag kutyás nyaralást Nektek!

Böszörményi Andrea
Kisállat Dietetikus
BARF Étrend Szakértő, Farkaskonyha